Breaking News

HERE ARE THE LIST OF 3RD FORCE OBASANJO'S NATIONAL COALITION MOVEMENT.!!


A. *STEERING TEAM*
1. Olisa Agbakoba
2. Rabiu Ishyaku Rabiu
3. Pat Utomi

4. AbdulJhalil Tafawa Balewa
5. Donald Duke
6. Ghada Abubakar
7. Kemi Jorge-Oyewusi
8. Aisha Aliyu
9. Frank Nweke Jnr
10. Jibrin Ibrahim
11. Isa Aremu
12. Emeka Okengwu
13. Olubunmi Usim Wilson
14. Hauwa Shekarawu
15. Eugene Enahoro
16. Khairat Animashaun-Ajiboye
17. Mary Manzo
18. Oby Ezekwesili
19. Bisola Clark
20. Ikpe Obong - Labour
21. Peter Balogun - Labour
23. TUC
24. PLWDs
25. Wale Ajani - Youths
26.Naseer Kura
27. Charity Shekari
28. Olawale Okunniyi - DG

B. *FINANCE TEAM*
1. Donald Duke
2. Rabiu Ishyaku Rabiu
3. Olisa Agbakoba
4. Pat Utomi
5. AbdulJhalil Tafawa Balewa
6. Kemi Jorge-Oyewusi
7. Abisola Clark
8. Akin Osuntokun
9. Adenike Sobajo
10. SECRETARIAT

C. IDEOLOGY COMMISSION
1. Jibrin Ibrahim
2. Pat Utomi
3. Eugene Enahoro
4. Kemi Jorge-Adewusi
5. Sam Amadi
6. Bolanle Onagoruwa
7. Isa Aremu
8. Opeyemi Agbaje
9. Femi Aborishade
10. Odia Ofeimun
11. Natasha Akpoti

D. POLITICAL COMMISSION
1. Olisa Agbakoba
2. Issa Aremu
3. Emeka Okengwu
4. Shittu Kabir
5. Alistar Soyode
6. Akin Osuntokun
7. Dare Falade
8. Adijat Oladapo
9. Kassim Afegbua
10. Folashade Grace Brent
11. Ogbeni Lanre Banjo
12. SECRETARIAT

E. CONTACTS & MOBILISATION TEAM
1. Shehu Gabam
2. Debe Odumegwu Ojukwu
3. Kemi Jorge-Oyewusi
4. Olubunmi Usim-Wilson
5. Rachel Oniga
6. Naseer Kura
7. Aisha Aliyu
8. Tony Uranta
9. Wale Ajani
10. Adenike Sobajo
11. Adijat Oladapo
12. Chigozie Ubani
13. Shettima Yerima
14. Seidu Ahmed TAL
15. Foluke Daramola
16. Bunmi Oriniowo
17. Mojisola Olusoga
18. SECRETARIAT

F. STUDENTS & YOUTHS' CELLS TEAM
1. Mary Manzo
2. Khairat Animashaun-Ajiboye
3. Abbah Ejembi
4. Ismail Olawale
5. Wale Ajani
6. Steve Aluko
7. Japhet Odesanya
8. Rachel Oniga
9. Gbenga Ademujimi
10. SECRETARIAT

G. REPORTS HARMONISATION
1. Olawale Okunniyi
2. Emeka Okengwu
3. Naseer Kura
4. Promise Adewusi
5. Bolanle Onagoruwa
6. Prof Anthony Kila
7. Inn. C.
8. Fatima Bako

H. STRATEGY & MARKETING TEAM
1. Tony Uranta
2. Inn. C.
3. Victor Enahoro
4. Opeyemi Agbaje
5. John Ekwuyasi
6. Rachel Oniga
7. Dare Falade
8. Saidu Ahmed TAL
9. Kola Onadipe
10. Anthony Kila
11. Ejembi Abbah
12. Emeka Okengwu
13. Bunmi Oriniowo
14. SECRETARIAT

I. LEGAL TEAM
1. Olisa Agbakoba
2. Femi Falana
3. Mike Ozekhome
4. Femi Aborishade
5. Ayo Obe
6. Supo Sasore
7. Osagie Obayuana
8. Jiti Ogunye
9. Ebun Adegboruwa
10. Supo Ojo
12. Esther Uzoma
13. Malachy Ugwumadu
14. Ubani Oyenkashi
15. Mohammed Fawehinmi
16. Joe Nwokedi
17. Natasha Akpoti
18. Yomi Dada
SECRETARIAT

J. DIASPORA COMMISSION
1. Baba Adam
2. Bola Abimbola
3. Moshood Aderibigbe
4. Taiwo Akinola
5. Lanre Ijaola
6. Alistar Soyode
7. Muyiwa Okunniyi

THE NATIONAL SECRETARIAT
Olawale Okunniyi, DG
Naseer Kura - (DDG) - Publicity
Promise Adewusi - Administration
Ronnie Dikko - Documentation
Chris Azor - Research
Abba Ejembi - Strategy
Khairat Animashaun-Ajiboye - Contacts
Kayode Salako - Social Media & Networking action.

Please how many prominent names can you recognise?